Zabieg dentystycznt leczenia kanałowego zębów.

Leczenie kanałowe – jak pokonać próchnicę?

Leczenie kanałowe likwiduje problem bólu zęba i zapalenia miazgi. Wykonywane jest zawsze przy silnym znieczuleniu. Współcześnie można skorzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem. Czym różni się ta metoda od tradycyjnego rozwiązania? Czy ból zęba po leczeniu kanałowym jest czymś naturalnym?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Kwestia tego na czym polega leczenie kanałowe interesuje wszystkich pacjentów, bo przyczyny często się powtarzają. Leczenie kanałowe musi zmierzyć się ze stanem zapalnym miazgi – jest reakcją na próchnicę, złamania lub inne uszkodzenia. Stomatolog podejmuje się zabiegu po to, żeby ząb nie został usunięty – praca dentysty jest ostatnią deską ratunku.

W ramach tradycyjnego leczenia kanałowego, lekarz: otwiera ząb, zatruwa miazgę, czyści wnętrza komory, otwiera kanały, oczyszcza kanały, zakłada wypełnienie i odbudowuje koronę. Leczenie kanałowe pod mikroskopem również składa się z tych etapów – z wyjątkiem zatruwania. Zamiast tego dokonuje się ekstyrpacji zęba.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym to pierwszy krok do wyleczenia zębaEfektywny zabieg leczenia kanałowego zęba.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym dotyczy tradycyjnego postępowania stomatologa. Kiedy zgłaszamy się do gabinetu z bólem, lekarz otwiera ząb, wykonuje zdjęcia RTG, odkrywa stan zapalny miazgi i chce się jej całkowicie pozbyć.

W tym celu na nerw zęba musi położyć silny środek (paraformaldehyd), który spowoduje obumieranie. Fachowo nazywa się to dewitalizacją zęba lub inaczej – zatruwaniem.

Ile trwa leczenie kanałowe zębów?

Ile trwa leczenie kanałowe i czy wymaga wielu wizyt? Może ono zająć kilka tygodni, ze względu na konieczność zachowania odstępu czasu pomiędzy dewitalizacją zęba a pracą ściśle kanałową. Leczenie kanałowe zęba przy użyciu mikroskopu zajmie tylko jedną wizytę i ok. 60 minut spędzonych w gabinecie.

Czy leczenie kanałowe boli? Co ze znieczuleniem?

Lęk przed tym czy leczenie kanałowe boli nie pojawia się tylko u dzieci. Każdy dorosły chce zminimalizować dyskomfort, dlatego trzeba wiedzieć, że:

 • leczenie każdą metodą przebiega przy znieczuleniu.
 • ból po leczeniu kanałowym pojawia się wskutek dewitalizacji – przechodzi w ciągu kilku godzin/kilku dni
 • leczenie kanałowe pod mikroskopem może wywołać uczucie dyskomfortu w okolicach migdałków. Dyskomfort podobnie jak ból dewitalizacyjny, mija samoistnie.
 • ewentualne przedłużanie się dyskomfortu lub nasilenia, trzeba zgłosić stomatologowi wykonującemu zabieg.

Ile kosztuje leczenie kanałowe? Różnice w cenach

Ile kosztuje leczenie kanałowe w standardowym rozwiązaniu? To zwykle ok. 100-500 złotych w gabinetach z prywatną praktyką lekarską. Koszt leczenia kanałowego przy metodzie pod mikroskopem wzrośnie i może wynieść od 500 do nawet 2000 złotych. Wszystko dlatego, że leczenie kanałowe pod mikroskopem jest bardziej precyzyjne – daje dentyście dokładny obraz, co pozwala uniknąć popełnianych czasami błędów.

Jakość sprzętu w polskich gabinetach jest tak samo wysoka jak w innych częściach Europy. Jest lepsze także dlatego, że oszczędza czas i zapobiega zakażeniom – mikroskop jest bardzo przyjazny błonom śluzowym jamy ustnej.

5 comments

 1. micek

  No właśnie jak to jest z tym bólem podczas leczenia kanałowego zęba, może ktoś doświadczony wypowiedzieć się na ten temat? To znieczulenie, które podaje lekarz podczas leczenia kanałowego jest mocne?

  1. TomaszPień

   Kanałowe leczenie zęba jest wykonywane pod znieczuleniem. Pewnie bywa tak, że w skrajnych przypadkach znieczulenie zadziała zbyt dobrze lub zbyt słabo. Jeśli odczuwamy jakiś dyskomfort czy ból to lekarz musi przerwać leczenie i podać nam większą dawkę znieczulenia 🙂 Akurat gdy ja leczyłem zęby kanałowo to znieczulenie było zbyt mocne ;d…

 2. FasoNN421

  Ja miałem leczenie kanałowe zęba zrobione w K2Dental Gdańsk i muszę przyznać, że jak leczenie kanałowe jest zrobione profesjonalnie to nie ma prawa nic boleć i się paprać:) Nie wiem jak jest w innych klinikach, ale w K2Dental nigdy podczas leczenia i po nic mnie nie bolało, a miałem tam wykonany już nie jeden zabieg 🙂

 3. TombakTrok11

  W sumie leczenie kanałowe miałem wykonywane jakieś 4 razy i myślę, że nie jest to jakiś dramat. Jedynie co może zaboleć to pusty portfel, ponieważ leczenie kanałowe zęba nie jest tanie i wymaga kilku wizyt, więc jak ktoś się wybiera to niech lepiej szykuje kasę ;d

 4. bora

  Ja również miałam robione leczenie kanałowe. Nie jest to zbyt przyjemne przeżycie, ale nie wiem czemu panuje jakiś odwieczny pogląd, że leczenie kanałowe zęba wywołuje ciarki na ciele i ból głowy. Da się przeżyć 🙂 Jak ja dałam radę do każdy da ;d

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *