Od czego pojawia się zmarszczka na czole pionowa?

Nie istnieje jeden powód powstawania zmarszczek. Odnosi się to też do zmarszczek pionowych czoła. Na to, kiedy zobaczymy je na twarzy, wpływa wiele czynników. Część z nich jest od nas zupełnie niezależna. Na inne mamy dość spory wpływ. U większości pań zmarszczka pionowa czoła, pojawia się w okolicach 40 roku życia. U niektórych jednak potrafi się ujawnić nawet przed 30. Urodzinami. Po części mają na to wpływ uwarunkowania genetyczne, ale nie tylko.

Jak większość zmarszczek, pionowe linie na czole to przede wszystkim efekt wiotczenia skóry. Już w okolicach 20 roku życia włókna kolagenowe powoli zaczynają zanikać. To właśnie one dbają o napięcie skóry. Z wiekiem też coraz bardziej widoczny jest wpływ codziennej pracy skóry. Przez cały dzień około 50 mięśni twarzy, także w obszarze czoła, napina się i rozkurcza. Od niezauważalnych napięć po wyraźnie grymasy związane z mimiką. To nieunikniona część naszego życia, która sprawia, że skóra się powoli rozciąga i staje się coraz mniej elastyczna.

Zmarszczka na czole pionowa

zmarszczki-na-twarzyNadaje twarzy groźnego, pełnego złości, srogiego charakteru. Jednakże nie oznacza to wcale, że właśnie te emocje wpływają na jej powstanie. Zmarszczki czoła mogą też być związane z nieprawidłowym nawilżeniem skóry. Wraz z upływającym czasem, cera coraz bardziej ma tendencję do przesuszania. Dodatkowo pod skórą tego obszaru nie ma grubej warstwy tkanki tłuszczowej, przez co cera dodatkowo wrażliwa jest na wysuszenie. Dlatego też należy dbać o prawidłowe nawilżenie. Jeżeli pijesz mało wody i cały Twój organizm nie jest prawidłowo nawodniony, szybciej zobaczysz na swoim czole zmarszczki.

Podobnie jest w wypadku pań, które nie stosowały wcześniej kremów nawilżających (np. Richevon). Podobnie, jak nawadniać skórę powinniśmy od wewnątrz, należy robić to też od zewnątrz. Tylko takie wielopłaszczyznowe działanie da pożądane efekty. Ze stosowaniem kremów wiąże się także problem nieprawidłowego ich nakładania. Zbytnie tarcie skóry może ją nie tylko podrażnić, ale także przede wszystkim rozciągnąć, co doprowadzi do szybszego pojawienia się zmarszczek. Nakładając krem wykonuj ruch wklepujący. Dzięki temu zapobiegniesz pojawianiu się linii zmarszczek.

Zmarszczki na czole w młodym wieku wywołuje także nadmierna ekspozycja na słońce. To problem dotyczący osób, które się opalają, ale także niestosujących kremów z filtrem. Czoło jest dość wysuniętym fragmentem twarzy, przez co dość szybko łapie promienie słoneczne. Wystarczy całodzienny spacer po mieście, w słoneczny dzień, aby zauważyć, że skóra jest nieco zaczerwieniona. Regularne narażanie skóry na działanie promieni UV skutkuje przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek oraz nieodwracalnymi zniszczeniami struktury skóry. Nieodpowiedni tryb życia, geny, utrata kolagenu i wody, wpływ czynników środowiskowych… Nie na wszystkie czynniki wywołujące zmarszczki mamy wpływ. Części z nich możemy jednak uniknąć. Znając jednak elementy, mające wpływ na stan naszej skóry możemy skutecznie zapobiegać ich powstawaniu.

Bibliografia

1. Glaser D.A., Anti-aging products and cosmeceuticals, 2004
2. Cunningham W.J., Antiwrinkle Products, 2005

5 comments

 1. jasia

  Lwia zmarszczka – moja zmora. Byłam na zabiegu, bo kremami bym jej nie zwalczyła. Teraz działam profilaktycznie – richevon na rano, na wiecżór olejowanie twrazy. Dieta, dużo wody 🙂 I najważiejsze – pogoda ducha. pozdrawiam

 2. Bożenka :)

  Boże ile to się czynników składa na nasz wygląd… Nawet krem można źle nakładać. Hmmm. Myślę że dużo też ma tu do powiedzenia nasza genetyka i w ogole dziedziczność. U mnie na przykład kobiety mają dość gładką skórę, jedyną oznaką starzenia są tak naprawdę siwe włosy. Ale to można łatwo przykryć ładną koloryzacją. Gorzej, jak ktoś ma skłonności do zmarszczek. Potrzeba dużo czasu i kasy, żeby sobie z tym radzić. Fajnie, że są takie strony, które mówią o profilaktyce zmarszczek.

 3. Kinga

  No cóż, czyli moja młodość zaczyna przemijać 😀 Mam 25 lat i chyba muszę już stosować profilaktykę, jak myślicie?

 4. ciekawe

  Słońce dobre dla ducha, ale dla ciała jak widać – nie bardzo.

  1. Aśka

   Słońce jest zawsze dobre, w odpowiednich dawkach oczywiście. Witamina D itd. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *